Arterioskleroza
Jest to potoczna nazwa miażdżycy, która jest przewlekłą chorobą tętnic. Obejmuje ona przede wszystkim aorty i średniej wielkości tętnice.
Wskutek wieloletniego odkładania się lipidów w ścianach naczyń krwionośnych, może dojść do ograniczenia przepływu naczyniowego.
Skutkiem tego jest stopniowe, a czasami nagłe oraz zagrażające życiu, ograniczenie zaopatrzenia w tlen i składniki odżywcze poszczególnych organów, w tym – serca i mózgu.
Wiadomo, iż miażdżyca ma charakter procesu zapalnego. Jest on odpowiedzią na uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany naczyń krwionośnych. W efekcie wiedzie do wytworzenia pod tą warstwą pasma tłuszczowego, które zbudowane jest z komórek zapalnych.
Postępujący proces miażdżycowy prowadzi do gromadzenia się w błonie wewnętrznej lipidów, kolagenu oraz złogów wapnia. Tak powstaje blaszka miażdżycowa, która może zmniejszyć przepływ krwi w naczyniu, a gdy pęknie - doprowadzić do całkowitego zamknięcia tętnicy i ostrego niedokrwienia unaczynionego przez taką tętnicę narządu.
Zmiany miażdżycowe obecne są już u dzieci i z biegiem lat postępują. Choroba ta przebiega bezobjawowo i może rozwijać się latami. Dopiero po kilkudziesięciu latach, najczęściej po 50. życia u mężczyzn, a po menopauzie u kobiet, gdy zmiany te są już zaawansowane, pojawiają się ich pierwsze jej oznaki. Mogą one nasilać się stopniowo lub też wystąpić nagle.
Czynnikami, które wpływają na rozwój miażdżycy są przede wszystkim: wysoki cholesterol (LDL), nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stres, czynniki genetyczne, wiek, niewłaściwa dieta, a także palenie tytoniu. Miażdżyca może rozwijać się w różnych częściach naszego organizmu. Najpoważniejsze konsekwencje miażdżycy to: choroby nerek, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, zawał serca, niedokrwienie jelit (rzadko), impotencja.
Typowymi objawami miażdżycy są: niedowłady, zaburzenia widzenia (miażdżyca mózgu), bóle brzucha (miażdżyca jelit), niewydolność nerek (miażdżyca nerek), bóle stóp, skurcze łydek (miażdżyca kończyn dolnych), zawroty głowy, dezorientacja (miażdżyca tętnic szyjnych).
Zapobieganie miażdżycy. W obecnych czasach metodą walki ze zmianami miażdżycowymi jest leczenie chirurgiczne, które polega na operacyjnym usunięciu blaszki miażdżycowej bądź też na ominięciu zwężonego fragmentu naczynia pomostem naczyniowym, tzw. by-passem. Mniej inwazyjnym sposobem leczenia zwężonych tętnic jest ich wewnątrznaczyniowe poszerzanie, połączone zwykle z wszczepieniem do nich stentu.
Można również zmienić nawyki żywieniowe (ograniczyć zawartość tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych; spożywać dużo warzyw i owoców oraz produktów zbożowych), zwiększyć aktywność fizyczną, zaprzestać palenia tytoniu, stosować leki: obniżających cholesterol, ciśnienie tętnicze krwi oraz zawartość glukozy. W ten sposób jesteśmy w stanie spowolnić proces miażdżycowy, ograniczając częstość występowania choroby niedokrwiennej serca i kończyn dolnych, zmniejszając liczbę zagrażających życiu incydentów, w tym zwału serca czy udaru mózgu oraz zredukować liczbę zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Ten użytkownik nie przesłał jeszcze swojej biografii
Obecnie dla tego artykułu nie ma komentarzy.
Dlaczego nie być pierwszym, który skomentuje?
Proszę zalogować się lub zarejestrować by komentować lub odpowiadać na komentarze.
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
---|---|---|---|
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
Obecnie nie ma bloga w bazie.
Obecnie w bazie danych blogów nie ma żadnych archiwów bloga.